konferencja um 007Liczący się na globalnym rynku producent komponentów i systemów dla przemysłu motoryzacyjnego, norweski holding Kongsberg Automotive, zbuduje nową fabrykę w gminie Brześć Kujawski pod Włocławkiem. Rozpoczęcie inwestycji w tym półroczu, produkcja ruszy jeszcze w tym roku. Docelowo znajdzie tu pracę tysiąc osób.

 

- Zaangażowanie tak poważnego inwestora to dowód, że prowadzona przez nas od lat polityka otwarcia na biznes i wspierania przygotowania terenów pod inwestycje biznesowe jest trafna i przynosi rezultaty. Powstanie tego zakładu to naprawdę dobra wiadomość dla gospodarki regionu i dla rynku pracy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. W poświęconej przedsięwzięciu dzisiejszej (19 maja) konferencji prasowej uczestniczyli także dyrektor generalny w Kongsberg Automotive Pruszków Krzysztof Hauk, burmistrz gminy Brześć Kujawski Wojciech Zawidzki, prezydent Włocławka Marek Wojtkowski i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

- Rozważając tę inwestycję analizowaliśmy wiele lokalizacji w Polsce. Wiele samorządów było nią zainteresowanych, bo zakład, który będzie produkował za 80 mln euro rocznie ma wpływ na lokalny rynek pracy. Gmina Brześć Kujawski i Włocławek przekonały nas swoim zaangażowaniem i gotowością współpracy. Liczmy też na współpracę z lokalnymi uczelniami w dziedzinie kształcenia kadr. Chciałbym też podkreślić dobrą współpracę z władzami regionu - stwierdził w swoim wystąpieniu dyrektor Hauk.

Burmistrz Zawidzki mówił, że takie firmy jak Kongsberg Automotive są znakomitą reklamą rejonu, który wybierają na inwestycje: - Jeszcze w tym roku w naszej strefie gospodarczej zaangażuje się kilka innych przedsiębiorstw, zatrudniających do kilkuset osób każde. Jest więc szansa, że bezrobocie znacznie się u nas obniży. Zapraszam biznes do Brześcia! Polecamy się jako najlepsze miejsce do inwestowania od Trójmiasta do Strykowa.  

- Ta inwestycja u granic Włocławka będzie pozytywnie oddziaływać także na samo miasto, szczególnie na sytuację na rynku pracy. Deklaruję pomoc w kwestii skomunikowania miasta ze strefą i dowożenia pracowników oraz kształcenia przyszłych kadr, na poziomie szkolnictwa ponadgimnazjalnego i szkolnictwa wyższego. O tym już myślimy. Będziemy kształcić fachowców, którzy odnajdą się na rynku pracy - powiedział prezydent Wojtkowski.  

Kongsberg Automitive produkuje systemy poprawiające komfort użytkowników aut – m. in. systemy regulacji, podgrzewania i wentylowania foteli – dla wielu prestiżowych marek, w tym Bentleya, Porsche’a, Jaguara, Maserati, Ferrari, Volvo, BMW, Land Rovera i Toyoty. Działa w branży motoryzacyjnej od 50 lat, w Polsce od 2000 roku. Używa najnowszych technologii wytwarzania, w tym robotów przemysłowych i w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Jego fabryka w Pruszkowie zatrudnia 1 200 pracowników, druga została otwarta w ubiegłym roku w Koluszkach w Łódzkiem.

Zakład pod Włocławkiem, posadowiony w Brzeskiej Strefie Gospodarczej w Pikutkowie w gminie Brześć Kujawski, zbuduje dla Kongsberga znany z wielu podobnych projektów deweloper Panotti Europe. Obiekty staną na 6 hektarach działki w rejonie węzła autostrady A-1 Włocławek Zachód. Będzie się tu odbywać produkcja m. in. mat grzewczych i systemów masażu do foteli samochodowych. Uzbrojenie terenów Brzeskiej Strefy Gospodarczej wsparł, ze środków unijnych i własnego budżetu, samorząd województwa.

O lokalizacji fabryki w tym rejonie zdecydowało m. in. położenie w rejonie węzła autostradowego, dostępność kadry technicznej i pracowników produkcyjnych, a także obecność włocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Inwestor deklaruje, że jeszcze w czerwcu rozpocznie rekrutację pracowników, zatrudniając na początek 150 osób, a w roku przyszłym dalszych 350. Docelowe zatrudnienie (1000 osób) zostało założone do 2020 roku.

Źródło: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe-kontakt/informacje-prasowe/30867-norweski-holding-inwestuje-pod-wloclawkiem